Jak utrzymać porządek w pokoju dziecka?

Jak utrzymać porządek w pokoju dziecka?

Nasze pociechy, zwłaszcza te najmłodsze, traktują swój pokój jak świątynię do gier i zabaw. Mimo starań wielu rodziców ciężko jest dopilnować, aby w pokoju dziecięcym panował ład i porządek. Już od pierwszych lat życia malucha należy uczyć go odkładania rzeczy na swoje miejsce i regularnych porządków. Wiadomo przecież, że bez dobrego przykładu ze strony rodziców, dziecko samo nie będzie wiedziało o istocie porządku. Dlatego w dzisiejszym wpisie przedstawiamy praktyczne porady na utrzymanie czystości w pokoju malucha.

Wszystko na swoim miejscu

Zastanów się, co jest źródłem bałaganu w pokoju Twojego dziecka. Być może ma da dużo rzeczy, a za mało miejsc do przechowywania. Pamiętaj, że wyposażenie pokoju dziecięcego powinny stanowić jedynie rzeczy, których używa. Pomoże to w pewien sposób ograniczyć wrażenie chaosu i wszechobecnego bałaganu. Nie chcesz przecież, by sypialnia Twojego dziecka zmieniła się w składzik dla zbędnych akcesoriów domowych. Staraj się regularnie przeglądać zabawki, ubrania i inne dziecięce przedmioty. Przekazuj dalej lub wyrzucaj te, z których nie korzysta lub które z powodu zniszczenia nie nadają się do użytku. Ważne jest również, by wszystko miało własne miejsce. Ustal z maluchem zasady, np.:

  • na półce trzymamy książeczki,
  • w pudełku przechowujemy pluszaki,
  • komoda służy do przechowywania ciuchów,
  • etc.

Powtarzaj zasady przy każdym sprzątaniu z nadzieją, że Twoja pociecha w końcu je zapamięta i będzie umieć samodzielnie wprowadzać je w życie.

Sprytna aranżacja przestrzeni

Aby w pokoju dziecka panował porządek, wnętrze powinno być zapełnione odpowiednimi meblami. Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z dużym, czy mniejszym pokojem, w każdym przydadzą się szafki, półki, skrzynki, wieszaki i tym podobne akcesoria. Łatwy dostęp do ulubionej zabawki sprawi, że równie łatwo będzie ją odstawić na pierwotne miejsce. To samo tyczy się ścielenia łóżka - dla dzieci idealnie sprawdzają się te, które posiadają dodatkowe skrzynie na pościel. Z kolei duże szuflady można z łatwością podzielić na mniejsze segmenty, wykorzystując do tego specjalne wkłady.

 

Dzieci mają wyjątkowo duże zdolności do przyswajania nowych rzeczy. Dotyczy to również nawyków takich jak choćby sprzątanie. Wystarczy jedynie poświęcić trochę czasu na to, by pokazać dziecku, jak sprzątać pokój. Nie zapominaj o nagradzaniu dobrego zachowania pociechy i przypominaj o sprzątaniu systematycznie, a na pewno osiągniesz oczekiwane rezultaty.

Proponowane produkty:

Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl