
Kreatywne sposoby na uśpienie dziecka
Spokojny sen dziecka nie tylko wpływa odpowiednio na jego rozwój, ale także sprzyja dobremu samopoczuciu i odpoczynkowi wszystkich domowników. Co więc zrobić, aby nasza pociecha szybko i komfortowo zasnęła? Oto kilka ciekawych metod, które warto wypróbować podczas usypiania dziecka.
Usypiające dźwięki
Szum, szept, kapiące krople wody czy odprężająca melodia – wszystkie te dźwięki mogą znacząco usprawnić etap zasypiania dziecka. Szczególnie upodobany przez dzieci jest biały szum, czyli jednostajny dźwięk, na przykład wydawany przez włączoną suszarkę do włosów. Zamiast jednak podłączać sprzęty elektroniczne w sypialni dziecka, lepszym rozwiązaniem mogą być zabawki grające, chociażby Szumiące Misie, które uspokoją malucha do snu. Można również śpiewać czy szeptać kołysanki albo po prostu włączyć odpowiednie nagranie. Relaksacja dźwiękami ma jednak pewną pułapkę – może uśpić rodzica przed maluchem, dlatego trzeba być czujnym!
Czytanie na dobranoc
Nawet najmłodszym dzieciom dobrze jest czytać. Sprawdzi się także opowiadanie bajek czy wierszyków dla dzieci. Choć maluch może jeszcze nie rozumieć sensu wypowiadanych słów, czytanie sprzyja wyciszeniu, a także tworzy specyficzną więź między pociechą a rodzicem. Dziecko wsłuchane w głos bliskiej mu osoby czuje się po prostu bezpiecznie. To z kolei sprawia, że istnieje duża szansa na szybki i dobry sen. W metodzie tej trzeba jednak pamiętać o spokojnym, wyciszającym tonie głosu. Należy także obserwować zachowanie dziecka – nawet jeśli przymykają się mu oczka, nie przestajemy czytać, aż nie będziemy pewni, że dziecko na pewno smacznie śpi.
Usypianie w porze karmienia
Metoda ta dotyczy przede wszystkim niemowląt i wymaga dostosowania pory karmienia do pory zasypiania dziecka, stąd nie w każdym przypadku się sprawdzi. Jeśli jednak zazwyczaj niemowlę jest karmione tuż przed snem, dobrze jest wykorzystać ten moment do usypiania. Dziecko należy wygodnie ułożyć na boku i karmić mlekiem lub kaszką z butelki. Butelkę delikatnie wyjmujemy z ust dziecka dopiero wtedy, gdy przestanie ono ssać pokarm, a jego oczka będą już zamknięte.
Senna przejażdżka
Metoda dość alternatywna, bo wymaga nieco chęci oraz… posiadania samochodu i oczywiście prawa jazdy. Polega na zabraniu dziecka na przejażdżkę samochodem w porze snu. Specyficzne drgania i bujanie sprawiają, że dziecko dość szybko może usnąć w foteliku samochodowym. W tej metodzie usypiania istotne jest jednak, aby mieć pewność, że dziecko śpi dość mocno. Inaczej zakończenie przejażdżki i próba przeniesienia dziecka do łóżeczka, szybko wybudzi je z błogiego snu. Trzeba również pamiętać o odpowiednim ubraniu dla malucha (podczas przenoszenia go do samochodu),w zależności od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.
Atmosfera i komfort snu
Wszystkie powyższe metody usypiania dobrze jest połączyć z dbałością o prawidłową higienę snu dziecka. O ciszę warto zadbać nie tylko w pokoju malucha, ale także w całym mieszkaniu. Bez względu na wiek dziecka, bardzo duże znaczenie ma dobór odpowiedniego miejsca do spania. Solidne łóżko czy komfortowy i wygodny materac sprawi, że dziecko nie tylko szybko zaśnie, ale także nie będzie się niespodziewanie wybudzało. Znaczenie ma także wyciszające oświetlenie, które jednocześnie stworzy miły nastrój. Bezpośrednio przed położeniem dziecka do spania, dobrze jest również przewietrzyć pokój, dbając przy tym o prawidłową temperaturę w pomieszczeniu.