
Problem alergii u dzieci - jak z nim walczyć?
Współcześnie coraz więcej dzieci dotykają różnego rodzaju alergie. Najczęściej spotykane to te pokarmowe oraz na kurz i roztocza. Stworzenie bezpiecznej przestrzeni do rozwoju i zabawy dla dziecka z alergią wymaga wiedzy i przystosowania do wyjątkowych potrzeb maleństwa. Dowiedz się, w jaki sposób sprawić, aby pokój maluszka był dla niego przyjazny i bezpieczny.
Drobne zmiany o wielkim znaczeniu
Urządzając oraz organizując dom i pokój dziecka w sposób minimalizujący ryzyko rozwoju alergii, przede wszystkim powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym ona jest. Roztocza kurzu domowego należą do grupy alergenów wziewnych. Oznacza to, że dostają się do organizmu dziecka w procesie oddychania, czyli podczas wdechu. Z punktu widzenia dziecka cierpiącego na alergię istotne są również te roztocza, których siedliskiem jest kurz, a żywią się w dużej mierze ludzkim naskórkiem. Przyjazne środowisko do rozwoju ich populacji to takie, w którym panuje temperatura mieszcząca się w przedziale 17–30°C a wilgotność powietrza wynosi między 70% a 80%. Dane te jasno pokazują, że na pierwszy parametr nie mamy wpływu, natomiast na drugi zdecydowanie tak. Wilgotność powietrza na poziomie poniżej 70% jest optymalna dla człowieka, a może zdecydowanie zmniejszyć populację roztoczy oraz objawy alergii.
Pokój przyjazny dla dziecka
W walce z alergenami duże znaczenie ma sprzątanie. W przypadku alergików nabiera ono zupełnie nowego wymiaru. Aktualnie poleca się sprzątanie minimum 2-3 razy w tygodniu. Powinno być ono także uzupełnione o wietrzenie. Istotne jest również jakich preparatów i materiałów używamy. Podłoga powinna być zmywana jednorazowymi ściereczkami lub takimi, które można uprać w pralce w temperaturze 60°C - jest to niezwykle istotne, gdyż wszelkiego rodzaju alergeny wymierają w temperaturze 55°C. Do pielęgnacji i czyszczenia należy używać preparatów na bazie naturalnych składników, aby nie podrażniać dodatkowo układu oddechowego dziecka. W tym celu zaleca się używanie specjalnych ściereczek oraz płynów antystatycznych. Pamiętaj także, aby podczas sprzątania dziecka nie było w pokoju.
Prozdrowotne właściwości materaca
Wybierając materac do pokoju dziecka, należy wziąć pod uwagę, z czego jest on wykonany. Alergeny rozwijają się w środowiskach ciepłych i wilgotnych dlatego przy wyborze odpowiedniego modelu zwracamy szczególną uwagę na wszelkiego rodzaju certyfikaty a w szczególności OEKO-TEX® Standard 100. Oznaczenie to informuje, że dany produkt został przebadany pod kątem ponad 100 czynników mających istotny wpływ na zdrowie oraz nie posiada żadnych substancji szkodliwych. Ze względu na posiadane właściwości prozdrowotne najczęściej wybierane są dla alergików materace lateksowe oraz lateksowo-kokosowe. W pierwszym wypadku mamy do czynienia z modelem najwyższej jakości pod względem profilaktyki antyalergiczne oraz ortopedycznej. Na rynku możemy znaleźć materace lateksowe dla starszych dzieci wyposażone w zróżnicowane strefy twardości, które zapewniają najlepsze podparcie dla kręgosłupa podczas snu. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań pozwala na zredukowanie do minimum prawdopodobieństwa powstania jakichkolwiek drobnoustrojów alergennych. Wyroby należące do klasy medycznej bardzo często wyposażone są w lateks uzupełniony o silikonowy żel, który wchłania wilgoć nie tylko z materaca, ale również z najbliższego otoczenia. Stworzenie tego rodzaju mikroklimatu w profesjonalny sposób chroni przed rozwojem wszelkiego rodzaju pleśni i grzybów. Materace lateksowo-kokosowe wykazują podobne właściwości. Główna różnica polega na tym, że strefy twardości zastąpione zostały przez warstwę kokosu, która ma działanie profilaktyczne w zakresie powstawania wad kręgosłupa i postawy.
Praktyczne i bezpieczne tekstylia
Urządzając pokój dziecka alergika, wielu rodziców boryka się z problemem tekstyliów. Większość maluchów uwielbia bowiem wszelkiego rodzaju przytulanki, otulacze czy kocyki. Niestety większość z nich stwarza roztoczom doskonałe warunki do powiększenia populacji. Nie oznacza to jednak, że musimy z nich zupełnie rezygnować. Przy wyborze tego rodzaju produktów przede wszystkim zwracamy uwagę na metkę. Najistotniejsza dla nas jest informacja, z czego dany produkt został wykonany. Kocyki, otulacze i przytulanki powinny być wykonane ze 100% naturalnych materiałów. Większości tego typu produktów nie można prać w temperaturze 60°C, dlatego warto skorzystać z alternatywnego rozwiązania, jakim jest zamrażanie — w temperaturze poniżej -15°C giną wszelkiego rodzaju roztocza.
Które materiały są najlepsze dla alergików? Przede wszystkim bambus. Jest on najchętniej wybierany szczególnie latem, gdyż zapewnia idealną termoregulację, jest hipoalergiczny i przyjemny dla delikatnej skóry dziecka. Możemy również zdecydować się na produkty wykonane z bawełny, która jest jednym z najbardziej popularnych materiałów. Sprawdzając metkę interesującej nas tkaniny, powinniśmy zwrócić również uwagę na wartości procentowe składu. Idealnie, jeżeli dany produkt wykonany jest w 100% z jednego materiału lub wszelkiego rodzaju domieszki stanowią nie więcej niż 20% składu. Taki stosunek procentowy gwarantuje, że główna tkanina nie straci swoich właściwości. Wybierając ciepłe kocyki lub kołderki zwracajmy także uwagę na rodzaj wypełnienia. Najczęściej spotykanym jest sprężysta włóknina silikonowa, lecz może to być zupełnie inna technologia. Najważniejsze, aby spełniała ona rygorystyczne warunki produktów należących do grupy antyalergicznej.
Dywany, firany i zasłony w pokoju alergika
Dywany, zasłony i firany nie są polecane w pokoju alergika, szczególnie te wykonane z ciężkich i grubych materiałów. W przypadku tych produktów poleca się korzystanie z alternatywnych rozwiązań. Klasyczny, puszysty dywan może zostać zastąpiony przez cienki bawełniany, który łatwo uprać w pralce lub kolorowe maty. Okna możemy z kolei ozdobić modnymi żaluzjami lub roletami, które są znacznie łatwiejsze w czyszczeniu.