Styl scandi w pokoju dziecka

Styl scandi w pokoju dziecka

Nordycki styl jest jedynym w swoim rodzaju. Pomijając różnice, które definiują kraje należące do tego grona, warto zauważyć, że dominuje tutaj zamiłowanie do natury, drewna i funkcjonalnych rozwiązań. Choć wiele osób uważa, że scandi to przede wszystkim biel i brak dodatków, to zagłębiając się w tę sztukę, łatwo zauważyć, że ma on pierwiastek kolorystyczny i akceptuje dekoracje.

Biel oraz odcienie szarości

Na wstępie należy obalić teorię, że scandi to tylko biel. W tym stylu dopuszczalne są też inne barwy – im jaśniejsze, tym lepsze. Choć wiele osób stwierdzi, że takie rozwiązanie w pokoju dziecka jest kiepskie, ponieważ szybko się brudzi, to ma wiele zalet. W krajach skandynawskich brakuje słońca, dlatego szukają oni metod do wprowadzenia światła do swoich wnętrz. Jasne odcienie czy nawet biel odbija promienie, wprowadzając jasność do środka. Dodatkowo optycznie powiększa pokój – co na pewno sprawdzi się i w polskich realiach mieszkaniowych.

Natura i drewno

Mieszkańcy skandynawskich krajów cenią sobie naturalność, a co za tym idzie, i drewno. Dlatego w pokojach nie brakuje elementów wykonanych z tego czystego materiału. Podłogi, meble, a nawet dodatki. Warto też zauważyć, że drewniane meble są znacznie trwalsze, a poza tym nawet gdy znudzi nam się czysty kolor natury, łatwo przemalować go na inny.

Dodatki – są tutaj dopuszczalne czy łamią standardy stylu nordyckiego?

Czy w aranżacjach skandynawskich jest miejsce na dodatki? Okazuje się, że tak – tkaniny, obrazki, poduszki. Nie wszystko musi być surowe i minimalistyczne, a szczególnie, gdy myślimy o pokoju dla dziecka. Pomieszczenie można dzielić, zawieszając różnorodne tkaniny lub girlandy, na ścianach można zawieszać obrazki, półki czy zdjęcia. Jednak najważniejsza jest konsekwencja, wspólny mianownik (kolor, materiał) oraz.. funkcjonalność.

W tym stylu ważna jest użyteczność każdego, jednego elementu w pokoju. Na przykład, skrzynie, kosze wiklinowe są niewątpliwie ozdobą we wnętrzu, ale mogą być też miejscem służącym przechowywaniu zabawek. Hitem ostatnich miesięcy są także wiszące domki, w których można umieszczać książki, lalki, samochody, panując jednocześnie nad chaosem i dodając ciepła do pokoju dziecka.

Choć z pozoru styl skandynawski nie wpisuje się w pokój dziecka, to starannie dobierając każdy jeden element – od koloru ścian, przez meble i na dodatkach kończąc, można stworzyć niepowtarzalne wnętrze. Przestrzeń jasną, ciepłą, ale i funkcjonalną, co zostanie szybko docenione przez właściciela tego pomieszczenia.

Proponowane produkty:

Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl