Z noworodkiem w kawalerce. Jak mądrze zagospodarować przestrzeń?

Z noworodkiem w kawalerce. Jak mądrze zagospodarować przestrzeń?

Radość na wieść o przyjściu na świat nowego członka rodziny szybko mogą zastąpić obawy, czy aby na pewno uda nam się stworzyć przyjazną dziecku przestrzeń. W końcu mieszkamy w kawalerce i miejsca jest niewiele nawet dla dwóch dorosłych osób. Czy jednak faktycznie musi być to przeszkodą nie do pokonania?

Oczywiście, że nie! Prawda jest taka, że nawet posiadacze dużej przestrzeni – jeżeli nie potrafią jej właściwie zagospodarować – będą narzekać na brak miejsca i bałagan. Mały metraż nie jest przeszkodą w aranżacji w pełni funkcjonalnego pomieszczenia, w którym pomieszczą się trzy osoby. Sekret tkwi w dobrym planie, wyborze odpowiednich mebli i kolorów oraz odrobinie pomysłowości. Dowiedz się zatem, jak zaaranżować przestrzeń w kawalerce dla rodziców i dziecka.

Przede wszystkim zrób porządki

Im mniejsze pomieszczenie, tym większą uwagę powinniśmy przywiązywać do ilości przechowywanych w nim rzeczy. Dotyczy to zarówno niepotrzebnych ubrań, jak i dodatków czy innych bibelotów, które głównie zbierają kurz. Całkiem możliwe, że większość z tych elementów nie jest niezbędna do życia; warto więc po prostu się ich pozbyć, podarować znajomym czy oddać rodzicom na przechowanie. Gdy zrobimy takie generalne porządki, pomieszczenie stanie się bardziej przestronne, a przy tym zyskamy kilka dodatkowych półek na rzeczy dla nowego członka rodziny.

Dorze zaplanuj przestrzeń i mądrze wybieraj meble

Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego – czyli dopasowanego do potrzeb naszych i maluszka – umeblowania. W przypadku kawalerki każdy zakup meblowy powinien być dobrze przemyślany. Najlepiej jest wybierać rozwiązania, które łączą w sobie wiele funkcji. Rozglądając się na przykład za łóżeczkiem dla dziecka, zwróćmy uwagę czy ma szafki, w których będzie można przechowywać ubranka, pampersy czy zabawki. Istotnym atutem mogą okazać się półki, na których postawimy produkty pierwszej potrzeby. Od razu sprawdźmy również, czy łóżeczko jest na tyle wytrzymałe by można było na nim położyć przewijak. Dzięki temu wszystkie niezbędne czynności pielęgnacyjne wykonamy w jednym kąciku, oszczędzając przy tym przestrzeń.

Funkcjonalność jest kluczowa również w przypadku mebli dla rodziców. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w dużą i przestronną szafę z wieloma półkami i szufladami. Najlepiej sprawdzi się taka robiona na wymiar, dzięki której maksymalnie zagospodarujemy przestrzeń nawet pod sufitem. Nie będzie ona jednak konieczna, jeśli uznamy, że nasza stara szafa dobrze spełnia swoje zadania.

Dodatki do mebli

Kupując meble i aranżując przestrzeń, pomyślmy o wszystkim zawczasu, bo kiedy maluszek przyjdzie już na świat, ciężko będzie nam znaleźć czas na zakupy w sklepie meblowym i „przeróbki” mieszkania. Dlatego dobrze jest od razu zaopatrzyć się w ochraniacze na kanty mebli i kontakty, czy też zabezpieczenia na szafki, w których znajdują się niebezpieczne dla dziecka przedmioty. Wielu rodziców nie bierze tych kwestii pod uwagę przed narodzinami pociechy, tymczasem moment, w którym zacznie ona stawiać pierwsze kroki, nastąpi bardzo szybko. Czas biegnie niestety nieubłaganie, a my pochłonięci codziennymi obowiązkami możemy zapomnieć o tych ważnych elementach. Czasem, wystarczy jednak tylko dobrze zaplanować przestrzeń i zasłonić kontakty komodą czy innymi meblami, co uniemożliwi do nich dostęp maluszkowi.

Kolory przyjazne dla malucha

Nie od dziś wiadomo, że jasne kolory powiększają optycznie przestrzeń. Ich zastosowanie będzie miało pozytywny wpływ na samopoczucie nasze oraz maluszka. Spokojna, pastelowa kolorystyka sprawi, że nasze mieszkanie stanie się przytulną oazą. Co więcej, dobrze dobrane kolory stworzą spójną całość , a pomieszczenie nie tylko zyska na przestrzeni, ale będzie wydawało się przy tym świeże i czyste. Czasem warto też zdecydować się na odnowienie niektórych mebli i pomalowanie ich właśnie na jasne kolory.

Minimalizm przede wszystkim

Bez względu na to, w jakim stylu urządzimy nasze mieszkanie, we wszystkim zachowajmy umiar. Ogarnięci euforią związaną z przyjściem na świat potomka kupujemy ogrom zabawek, ubranek i bibelotów, które w pewnym momencie zaczynają przeszkadzać i tworzyć bałagan, a nawet zagrożenie. Zagracona przestrzeń to większe ryzyko potknięcia czy uderzenia się o jakiś element. Mieszkając w małym lokum, po prostu musimy podejmować mądre decyzje zakupowe – zawsze dobrze się zastanówmy, czy faktycznie przyda się kolejny chodaczek, huśtawka czy bujak.

Proponowane produkty:

Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl