Zabawy i zabawki dla dziecka poniżej roku życia – jak spędzić wspólny czas z maluchem?

Zabawy i zabawki dla dziecka poniżej roku życia – jak spędzić wspólny czas z maluchem?

Nie tylko pluszowe misie czy lalki – w sprzedaży jest tak wiele wspaniałych zabawek, że rodzic będzie mile spędzać czas razem ze swoim dzieckiem. Będą w ten sposób tworzyć więź, która przez kolejne lata będzie się zacieśniać, ale i uczyć się – chwytania, rozpoznawania czy pierwszych samodzielnych kroków. Jak widać, zabawę można zgrabnie połączyć z elementami edukacyjnymi, wystarczy tylko wiedzieć, po co sięgać!

Zabawki sensoryczne – poznawanie świata zmysłami

Wspólnie spędzany czas można umilić zabawkami sensorycznymi. Dziecko, którego świadomość dopiero się kształtuje, odbiera świat zewnętrzny zmysłami i tak uczy się tego, co dzieje się na około. Prawidłowy rozwój będzie możliwy tylko wtedy, gdy zmysły będą harmonijnie działać i współgrać ze sobą – odbiór i przetwarzanie, układanie ich w szeregu – będzie to możliwe za pomocą zabawek, których faktury nie będą jednolite. Mogą być wykonane z wielu różniących się materiałów, niektóre elementy wydają dźwięki, inne mogą mieć nawet.. zapach! A wszystko to w kolorowym opakowaniu – im mocniejsze, bardziej charakterystyczne barwy, tym lepiej.

Jak rodzic może pomóc w zabawie? Zachęcając do dotyku ręką, nogą, twarzą, a przy tym powinien mówić – najlepiej w różnej intonacji. Przytulanki i zabawki sensoryczne można zawieszać przy łóżeczku, wózku lub bawiąc się nią bezpośrednio.

Zabawki drewniane

Niegdyś nie było innych zabawek poza przytulankami i tymi wykonanymi z drewna. Dzisiaj rodzice wiedzą, żeby sięgać tylko po takie! Drewno ma swój czar – zapach, kolor, fakturę, ciężar. Zabawki przybierają różne postacie, od lalek, przez samochody, na torach kolejowych kończąc. Tym samym pozwalają na nieograniczone zabawy do późnych godzin wieczornych. Można je układać, tworząc nietypowe konstrukcje, tworzyć historie z „żywymi” bohaterami, a to tylko początek możliwości, które ograniczone są wyłącznie wyobraźnią. Zaletą takiego rozwiązania jest również fakt, że gadżety wykonane z drewna są higieniczne, ponieważ nie osadzają się na nich bakterie.

A może hity ostatnich miesięcy?

Dziecko, choć pragnie obecności rodzica to nie zawsze musi on wypełnić 100% jego uwagi. Niekiedy wystarczy, że będzie zaraz obok, na wyciągnięcie ręki, ale pozwoli dziecku na samodzielność. Dlatego świetnym pomysłem są suche baseny z plastikowymi piłkami. W czasie, gdy dziecko zanurza się w otoczeniu kulek, rodzic może mu czytać, śpiewać czy po prostu pomagać w zabawie.

To oczywiście nie koniec zabawek, które wspomagają świetną zabawę i dodają walorów edukacyjnych w codzienności. Wystarczy przejrzeć sklep i uruchomić wyobraźnię!

 

Proponowane produkty:

Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl