Znaczenie kolorów w życiu malucha

Znaczenie kolorów w życiu malucha

Kolory są jednym z najistotniejszych elementów wystroju pokoju. Kształt mebli decyduje jedynie o ich funkcjonalności, natomiast barwa ma ogromny wpływ na to jak dziecko będzie się w nim czuło. Poznaj podstawowe zasady obowiązujące przy doborze barw do wieku i spraw, aby pokój był miejscem odpowiadającym na potrzeby małego człowieka.

Pierwsze kolory dla niemowlaka

Czy zastanawiało Cię kiedyś czemu czołowi producenci ubranek, pościeli i kocyków dla niemowląt produkują je w tak „smutnych” kolorach? Beże, kremy, bardzo jasne szarości i błękity to najczęściej występujące odcienie przeznaczona dla noworodków. Powodów jest kilka. W przypadku ubrań czy akcesoriów, które maja styczność ze skórą dziecka przemawiają za tym kwestie bezpieczeństwa. Delikatna skóra dziecka może zareagować alergicznie na kontakt z barwnikami użytymi do produkcji jaskrawych żółci, czerwieni czy fioletów. Jak to się ma do kolorów występujących w pokoju? Dla noworodków i dzieci do 3 roku życia polecany jest wybór bardzo jasnych, stonowanych barw na dużych powierzchniach. W praktyce oznacza to, że zarówno ściany jak i duże meble powinny być właśnie w kremowych, białych, błękitnych czy jasnoszarych odcieniach. Wynika to z dwóch podstawowych powodów. Po pierwsze dziecko od pierwszych dni lubi kontrasty. Wybierając ściany i meble w bardzo jasnych odcieniach dostarczamy ich maluchowi w dużej ilości wspierając pracę mózgu i rozwój zmysłu wzroku. Aby niemowlę czymś zainteresować muszą być spełnione dwie zasady. Po pierwsze kontrast, po drugie wielkość. Niemowlę nie widzi szczegółów, więc zwraca uwagę na duże elementy. Jak można to wykorzystać w prosty sposób? Jeżeli pokój ma kremowe ściany i białe meble a my ubierzemy się w jeden, silnie kontrastowy kolor jak granatowy, brązowy czy czarny, dziecko na pewno się zainteresuje i zwróci na nas uwagę. Dostarczanie tego rodzaju bodźców jest nie tylko bezpieczne, ale i wspiera rozwój malucha i zachęca go do poznawania świata.

Kolory, które dodają energii

Wraz z tym jak dziecko rośnie, poznajemy je coraz lepiej i możemy wspierać go w rozwoju, dostosowując się do indywidualnych potrzeb. Jeżeli maluch jest apatyczny lub potrzebuje silnych bodźców, które zachęcą go do działania, wykorzystajmy to w jego pokoju, wybierając odcienie, które pobudzają. Czerwony, żółty i pomarańczowy należą do grupy barw, które dodają energii. Oczywiście we wszystkim należy zachować umiar. Jeżeli nasze dziecko idzie do przedszkola i zmieniamy wystój jego pokoju, a chcemy, aby dodawał mu energii, można zdecydować się na meble w kolorze żółtym lub pomarańczowym. Dobrym rozwiązaniem jest również pomalowanie jednej ściany na wybrany odcień. Najbardziej ostrożnym należy być w przypadku koloru czerwonego, który polecany jest starszym dzieciom i nie powinien występować w nadmiarze, gdyż łatwo o "przebodźcowanie" malucha.

Barwy sprzyjające koncentracji

Twoje dziecko idzie do szkoły? Jeśli tak, to w jego pokoju powinny znaleźć się takie kolory, jak niebieski czy zielony, które wspomagają koncentrację. W tym wypadku można wykorzystać rozwiązanie z wcześniejszych lat, kiedy na inny odcień pomalowana była jedna ściana. Teraz wystarczy zmienić jej barwę i umieścić na niej biurko lub tak ustawić meble, aby podczas nauki wzrok dziecka skierowany był na nią. Ważne jest także, aby na tej ścianie nie było zbyt wielu elementów np. półek z ulubionymi zabawkami, które mogłyby dekoncentrować podczas odrabiania lekcji.

Uspokajające kolory, dla wyjątkowo aktywnych

Co zrobić, kiedy dziecko na koniec dnia nie może się wyciszyć i ma problemy z zaśnięciem? Zacznij od zmiany koloru w jego pokoju. Biały, różowy, beżowy i brązowy mają działanie uspokajające. Najczęstszym powodem problemów ze spaniem jest przebodźcowanie dziecka, czyli dostarczenie mu zbyt wielu wrażeń. Może to dotyczyć maluchów w każdym wieku. To jak dziecko reaguje na doświadczenia w ciągu dnia jest sprawą indywidualną. Jeden maluch potrzebuje bardzo dużo ruchu i bodźców, aby zaspokoić swoją ciekawość i spokojnie zasnąć, inny znacznie mniej. Kiedy dziecko doświadcza więcej niż powinno, jest tak zmęczone, że nie może się wyciszyć, aby usnąć i odpocząć. W takiej sytuacji pomocna jest spokojna muzyka, jednostajne szumy oraz oczywiście kolory. Zadbaj także o to, aby w pokoju panował porządek. Zapewnienie ładu i harmonii to najlepszy sposób na wspieranie rozwoju takiego malucha.

Proponowane produkty:

Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl